Absolutorium kierunków inżynierskich 2017

01Studenci kierunków inżynierskich otrzymali 11 lutego 2017 r. z rąk rektora prof. dr. hab. Józefa Garbarczyka karty absolutoryjne. Społeczność akademicka PWSZ w Gnieźnie uroczyście pożegnała swoich studentów w obecności ich rodzin i bliskich jak również przedstawicieli parlamentarzystów, władz miasta i powiatu, reprezentantów innych uczelni i szkół. Rektor pogratulował wszystkim absolwentom ukończenia 3,5 –letnich studiów oraz wręczył nagrody tym, którzy wyróżnili się podczas studiów zarówno wynikami w nauce, pracą w kołach naukowych jak i zaangażowaniem w życie Uczelni (społecznym i sportowym).
Uroczystość prowadziły studentki Paulina Grunwald (Inżynieria Środowiska) oraz Dagmara Wróblewska (Ochrona Środowiska), które przywitały wszystkich zgromadzonych, w tym znamienitych gości.

Rektor prof. dr hab. Józef Garbarczyk swoje wystąpienie rozpoczął od  przytoczenia znaczenia pieśni Gaudeamus Igitur, która jest pochwałą młodości i radości. Rektor podkreślił, że społeczność akademicka Uczelni cieszy się, że kolejna grupa inżynierów kończy studia, z drugiej strony ma trochę żal, że tak wspaniali studenci opuszczają nasze mury. Rektor podziękował rodzicom absolwentów, że zawierzyli Uczelni i skierowali do niej swoje dzieci oraz zwrócił się do kończących studia słowami: Chciałbym prosić Was abyście nie zapominali o swojej pierwszej Uczelni. Przez te kilka lat tworzyliśmy wspólnotę  i tak już pozostanie bowiem każdy sukces naszego absolwenta  będzie nas cieszył, a każda porażka smuciła. Szczycimy się tym, że nasi absolwenci robią znakomite kariery, kilku z nich uzyskało stopnie doktora, napawa nas dumą to, że niektórzy mają własne dobrze prosperujące firmy. Nasza studentka studiów licencjackich została uznana za Najlepszą Pielęgniarkę 2016 roku w Wielkopolsce a inżynierowie są nagradzani za prace dyplomowe w konkursach ogólnopolskich. W charakterze drogowskazu dla absolwentów Rektor przytoczył łacińską sentencję, której znaczenie brzmi Cokolwiek czynisz czyń roztropnie i patrz końca, licz się ze skutkiem.

Po wystąpieniu Rektora głos zabrała absolwentka kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji Jagoda Kozłowska, która wspominając ostatnie lata studiów dziękowała kadrze akademickiej ale również innym pracownikom Uczelni; m.in. z Działu Kształcenia oraz pracownikom gospodarczym, którzy na co dzień towarzyszyli studentom w Kampusie. Na koniec wystąpienia absolwenci wręczyli kwiaty wykładowcom. Absolwentów pożegnała w imieniu młodszych kolegów studentka III roku Martyna Oelke.

Przed przeprowadzeniem głównego punktu programu Prorektor ds. Studiów prof. PWSZ dr hab. inż. Andrzej Urbaniak skierował kilka słów do absolwentów - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego dzisiaj – zgodnie z tradycją – zwalnia Was ze ślubowania, które składaliście w momencie włączenia Was w społeczność Uczelni – w dniu immatrykulacji. Władze Uczelni w osobach Pana Rektora, Dyrektorów Instytutów  oraz Wasi nauczyciele – profesorowie, wykładowcy i asystenci  potwierdzają, że wypełniliście zadania jakie przed Wami stawiali w okresie tych 7 semestrów studiów w takim stopniu, że możecie teraz przystąpić do podsumowania Waszego wysiłku broniąc przygotowaną  pracę dyplomową. Życzę Wam aby i ten etap zakończył się pełnym sukcesem i dodam jeszcze – w regulaminowym terminie!
Studia, które rozpoczęliście w 2013 roku nie były łatwe. Niektórzy z Was postanowili studiować bardziej wnikliwie i trwało to trochę dłużej, ale jestem przekonany, że z pożytkiem dla Was. Zapewniam Was, że ten  trud zaowocuje w Waszej zawodowej karierze – kończycie bowiem studia, których programy spełniają wszystkie standardy określone przez Ministerstwo i potwierdzone pozytywnymi ocenami Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która co 5 lat przeprowadza ocenę kształcenia na każdym kierunku. Nasza uczelni posiada akredytacje na wszystkie prowadzone kierunki studiów.

Profesor A. Urbaniak zwrócił się do rodziców i bliskich absolwentów - Ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – autor wielu tekstów i piosenkarz Bob Dylan w jednej ze swoich ballad zawarł pewien apel do rodziców!
(...) Ojcowie i matki przybądźcie dziś tłumnie,
     Niech nikt nie potępia, gdy nie może zrozumieć,
     Wasze dzieci już własną odnalazły drogę,
     Zrozum to, że nic zrobić nie możesz,
     Szczęśliwi i mądrzy, którzy dłoń im podają,
     Bo czasy wciąż,  wciąż się zmieniają. (...)
(Bob Dylan, "The Times They Are a-Changin", tłum. Sylwester Szweda).

Na kanwie tego tekstu rodzi się refleksja, że kontakt pokoleń nie jest rzeczą łatwą.
Świat tak szybko biegnie do przodu, że nam – starszym pokoleniom „wymyka się” wiele spraw: zalew informacji, multimedia, wirtualna rzeczywistość, portale społecznościowe, wirtualne pieniądze, wirtualne związki, wirtualna miłość …..
Równocześnie jednak jest w tym tekście zawarta  istotna mądrość: nie oceniajmy drugiego człowieka, jeśli nie potrafimy go zrozumieć! Lekarstwem na to są autentyczne więzi z naszymi bliskimi. Niech zawsze w nich dominuje wzajemny szacunek i otwartość – gotowość do dialogu!
Prorektor podkreślił - życiowego sukcesu nie należy utożsamiać tylko z sukcesami w pracy. Na temat sukcesu wypowiadali się filozofowie, ludzie biznesu, artyści… Posłużyłem się już tekstem Boba Dylana więc w tym nurcie jeszcze jedna refleksja związana z piosenką Czesława Niemena pt,. Sukces. W komentarzach do tego tekstu znalazłem wypowiedź, pod którą chętnie się podpisuję: Sukcesem jest zachować wrażliwość na drugiego człowieka.
Życzę Wam Drodzy Absolwenci tego dystansu do sukcesu. Będzie on potrzebny szczególnie wtedy, gdy będzie trzeba dokonać wyboru między sukcesem zawodowym, osobistym, rodzinnym.

Uroczystość uświetnił występ chóru Metrum.

Nagrody za najlepsze wyniki w nauce otrzymali
Na kierunku Transport – Maksymilian Puglisi
Na kierunku Informatyka –  Damian Kryszak
Na kierunku Ochrona Środowiska – inż. Dagmara Wróblewska